Zapiski z wypraw po Polsce i Świecie...

Wrocław, Park Szczytnicki: Poidło w Gaju Göpperta

Gaj Göpperta (niem.: Göppert-Hain) – część Parku Szczytnickiego pomiędzy Ogrodem Japońskim, ul. Mickiewicza a ul. Kopernika, urządzona w 1875r. na cześć Johanna Heinricha Roberat Göpperta (1800-1884) – wrocławskiego botanika, kuratora Ogrodu Botanicznego.
Gaj stworzony kosztem 24000 marek, co podkreślają ówczesne publikacje, pewnie dlatego że parę lat wcześniej marka stała się jedną walutą Niemiec.

Utworzono tu sztuczne niewielkie wzgórze wystające 1,5 m. powyżej przyległego terenu, w którego wnętrzu znajduje się prawdopodobnie cysterna na wodę. Do wnętrza na szczycie wzgórza prowadzi okrągły właz. Szczyt wzgórza wznosi się na wysokość 117,8 m n.p.m.
Do dziś w Gaju pozostało:
– oryginalny rozkład alei, które promieniście rozchodzą się ze szczytu wzgórza,
– kamienne poidło (błędnie zwane zdrojem) stylizowane na misę przylegająca do ściany,
– drzewa: kłokoczka południowa (Staphylea pinnata), orzech czarny (Juglans nigra), kasztan jadalny (Castanea sativa), cis pospolity ‚Adpressa’ (Taxus baccata ‚Adpressa), klon kaukaski (Acer cappadocicum), jodła nikkońska (Abies homolepis).

Nie wiadomo, czy umiejscowienie poidła jest zgodne z założeniami twórców, gdyż w chwili obecnie postawione jest na płytach nie pasujących stylistycznie do kamienia, z którego je wyrzeźbiono.