Zapiski z wypraw po Polsce i Świecie...

Krzeszów: Mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich

Epitafium księcia Bolka I

Epitafium księcia Bolka I

Wycieczka do krzeszowskiego Mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich była jedną z ważniejszych punktów tej wyprawy. Tu właśnie złożone są szczątki polskich książąt, którzy mimo politycznego naporu Czech na Śląsk i niemczenia ówczesnych stosunków gospodarczych, pozostawali wierni Polsce.

Najbardziej przygnębiająca jest historia z 1347r. najmłodszego Piasta – Bolka III zwanego też Michasiem. Chłopiec bawił się z Jakubem Thao, dworskim błaznem. Jakub przymierzył się do rzutu kamieniem, który trafił Michasia w głowę i to tak nieszczęśliwie, że chłopiec poniósł śmierć. Czy to był zamach na ostatniego męskiego potomka księstwa świdnicko-jaworskiego?

Mauzoleum Piastów Śląskich

Mauzoleum zajmuje okazałe wnętrze na tyłach prezbiterium bazyliki pw. Wniebowzięcia NMP. Ukończone w 1738r. poprzedzone było jednak pochówkiem Bolka I w ufundowanej przez niego bazylice w Krzeszowie. W XVIII wiecznym mauzoleum zachowano na szczęście średniowieczne epitafia.

Krzeszowska "Droga Krzyżowa"

Krzeszowska „Droga Krzyżowa”

Po zwiedzeniu Mauzoleum, przykościelnego cmentarza i bazyliki wybraliśmy się na pobliskie pola, gdzie obejrzeliśmy bardzo interesujące kapliczki drogi krzyżowej.