Zapiski z wypraw po Polsce i Świecie...

Cisna – Bacówka pod Hnatem – Jabłonki – Baligród

Cisna, pomnik: "Poległym w walce o utrwalanie władzy ludowej"

Cisna, pomnik: „Poległym w walce o utrwalanie władzy ludowej”

Wyjechaliśmy przez Terkę do Cisnej. Tutaj wspięliśmy się na pomnik „Poległym w walce o utrwalenie władzy ludowej” wokół którego jest stylizowany okop. Być może robimy sobie ostatnie zdjęcie przy monumencie, który obecna władza zapewne zlikwiduje.

Mieszko krótko wizytował pobliski plac zabaw, a my odkrywamy obok komunistycznego pomnika głaz ku pamięci wizyt Jana Pawła II w Cisnej.

W "zielonej szkole" Nadleśnictwa Cisna

W „zielonej szkole” Nadleśnictwa Cisna

 

Idziemy w kierunku „bacówki pod Hnatem”. Po drodze fotka z zaskrońcem i wizyta w „zielonej szkole” Nadleśnictwa Cisna, gdzie oprócz ciekawostek dotyczących leśnych zwierząt można zmierzyć się w skoku w dal z zającem czy sarną. Warto pomyśleć, aby do bacówki prowadził inny szlak, niż ten wzdłuż asfaltowej ulicy…
W „Bacówce pod Hnatem” zamawiamy, a co, fasolkę po betońsku. Ciekawe, bo tu znajduje się kącik, w którym można poczytać książki oraz zagrać w … zdekompletowane szachy.

 

Bacówka PTTK pod Honem

Schronisko turystyczne, położone na wysokości 663 m n.p.m. nad Cisną, w paśmie Wysokiego Działu, na południowo-wschodnim stoku szczytu Hon (820 m n.p.m.) w Bieszczadach.

Bacówka została otwarta w 1986 roku. Jest obiektem całorocznym. Obecnie dysponuje 46 miejscami noclegowymi w pokojach 2, 3, 4 i 8-osobowych, oprócz tego – zgodnie z górskim zwyczajem gospodarze nie odmawiają miejsca nikomu, kiedy brak miejsc w pokojach turysta może przenocować na tzw. „glebie”. Istnieje również możliwość rozbicia namiotu obok schroniska. Bacówka posiada węzeł sanitarny i jadalnię z bufetem.

Bacówka jest punktem wypadowym do wycieczek w Pasmo Graniczne, Masyw Łopiennika i Pasmo Chryszczatej.

Walka o kij

Walka o kij

W drodze powrotnej Mieszko upatrzył sobie kij, o który stoczył bój z mamą. Kij zabraliśmy – spłonął później w kominku.

W drodze na Majdan zaglądamy na cmentarz, gdzie znajduje się najstarszy nagrobek w Bieszczadach – Antoniego Kwiecieńskiego, zmarłego 29 września 1842r.

Nagrobek Antoniego Kwiecieńskiego

Nagrobek Antoniego Kwiecieńskiego

 

 

 

 

 

 

 

 

Przed Jabłonkami zatrzymujemy się przy pomniku gen. Świerczewskiego. Pomnik został w 2018r. rozebrany przez kaczystów.

Pomnik upamiętniający śmierć Gen. Karola Świerczewskiego

Znajduje sie w Jabłonkach k/Baligrodu. Wykonany z granitu. Na cokole rozpościerał skrzydła orzeł wykonany z pancernej blachy, pod nim znajdowała się — płaskorzeźba z wizerunkiem generała. Obok pomnika ustawiony głaz z marmurową tablicą oraz wyrytym na niej czterowierszem z poematu W. Broniewskiego.

Pomnik upamiętniający śmierć Gen. Karola Świerczewskiego

Pomnik upamiętniający śmierć Gen. Karola Świerczewskiego

Treść inskrypcji: Pomnik – WALTER Generał Broni Karol Świerczewski 1897-1947, tablica – „nie o każdym śpiewają pieśni, lecz to imię opiewać będą. Ono potrafi się wznieść ponad historię legendą”
Historia obiektu: W miejscu śmierci Gen. Świerczewskiego w Jabłonkach ustawiono początkowo skromny obelisk (w 1957r.). Dopiero w 1962r. postawiono pomnik, który stoi do dziś. W pobliżu pomnika ustawiono głaz piaskowca oznaczający miejsce, w którym zginął generał. Na głazie wyryto: „Tu zginął Gen. Karol Świerczewski WALTER” Karol Świerczewski to postać źle oceniana z powodu udziału w szeregach Armii Czerwonej w wojnie w 1920 r. przeciw Polsce i jego niechlubnych czynach z okresu II wojny światowej.

W Baligrodzie zatrzymujemy się przy czołgu T-34, oraz przy pomniku ku czci zamordowanych przez UPA.

Ponad Baligrodem kirkut, który zwiedza Marek i Dawid.

Poniżej Baligrodu cmentarz, gdzie pochowano żołnierzy września, Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego.

Kolejny cmentarz w Zahoczewiu – uwagę przyciągają nagrobki z rzymskimi krzyżami, lecz z epitafium w cyrylicy.

Kolejny kościół w Nowosiółku, który powstał w … kukurydzy.